Jde o bolestivé přetěžování měkkých tkání (šlachy, vazy) v oblasti ramenního kloubu, vedoucí k omezení hybnosti ramene. Dlouhodobé přetěžování může postupně způsobit vznik vážnějšího problému, a sice trhliny ve svalech nebo tzv. zmrzlé rameno.
PŘÍČINY IMPINGEMENT SYNDROMU
Obtíže vznikají nejčastěji po 40. roce věku, ale můžou vzniknout i dříve. Jde o dráždění vazu mezi klíční kostí a lopatkou, který je při rozpažení drážděný hlavicí pažní kosti a měkkými strukturami.
- Nadměrná fyzická zátěž ramenního kloubu (dlouhé a časté řízení auta, častá manuální práce – například na chalupách či chatách, manuální zaměstnání, sporty – posilovna, volejbal, tenis, házená)
- Úraz – pád na rameno (pád na lyžích/z kola/z motorky, náraz o mantinel při florbalu či hokeji apod. Při úrazu se pohmoždí měkké tkáně ramenního pletence. Pohmoždění způsobí otok a zvýšení napětí ve svalstvu („ztuhnutí“), jehož cílem má být znehybnění pro ochranu před dalším poškozením. Následkem znehybnění oslabuje svalstvo ramene, rameno ztrácí stabilitu a vzniká chronická bolest.
PROJEVY IMPINGEMENT SYNDROMU
Spolu s nepříjemnou bolestí přichází omezení pohyblivosti ramene. Nejčastěji je, vzhledem k postiženým svalům, omezeno vzpažování, kdy s mírnou bolestí člověk vzpaží do 60°, ale s každým stupněm navíc do rozsahu 120° bolest výrazně narůstá. Výrazně bolestivá je i vnitřní rotace v ramenním kloubu (položení ruky za záda), na rozdíl od zevní rotace. Při chronických či vážnějších stádiích silná bolest ramene znemožňuje klidný spánek.
LÉČBA IMPINGEMENT SYNDROMU
Je důležité začít s terapií a rameno plně doléčit. Není vhodné vyčkávat, zda bolest povolí sama. Ve většině případů se z akutní bolesti stane chronická a léčba je pak delší a složitější. Dlouhodobá bolest navíc omezuje člověka při práci, sportu, běžných denních činnostech apod.
- Měkké techniky a mobilizace (speciální technika, kterou provádí zdravotní maséři nebo fyzioterapeuté může spolu s cílenou tlakovou masáží uvolnit svalové napětí a ulevit od bolesti. Je však vhodné doplnit tuto léčbu i cvičením, které doporučí lektor zdravotního cvičení nebo fyzioterapeut)
- Fyzioterapeutická léčba (fyzioterapie v kombinaci s rázovou vlnou může velmi pomoci s uvolněním svalového napětí a díky cvikům zabránit opakovanému návratu obtíží)
Zdroj: https://www.fyzioklinika.cz/clanky-o-zdravi/impingement-syndrom-bolest-ramene