Nejoblíbenější masáž u všech klientů! Této masáži velice ráda říkám „masáž, co má smysl“ nebo „masáž s efektem“. Při tomto druhu masáže se zaměřuji na bolestivé, zatuhlé a jinak problematické partie, zejména zad. V dnešní době sedavých zaměstnání, nedostatku pohybu a stresu by se dlouho hledal někdo, kdo se zády nemá problémy…
U lidově nazývaných „zatuhlých zádech“ je třeba brát v potaz i to, že v celkově stažené svalovině téměř vždy nacházíme i takzvané spoušťové body neboli trigger pointy. To jsou malé, zato velmi bolestivé uzlíky, které často natropí více neplechy, než „jen“ zatuhlý sval. Takové uzlíky jsou většinou ve velikosti hrášku, ale mohou být i menší nebo dokonce větší.
PROČ K TAKOVÉMU ZATUHNUTÍ DOCHÁZÍ?
Těch důvodů, proč k tomuto dochází, je celá řada, ale většinou je na vině špatné držení těla, přetížení při sportu či mechanické poškození svalu při úrazu. Někdy stačí, když se blbě pohnete, či pomáháte kamarádovi se stěhováním pohovky a problém je na světě.
MECHANIZMUS VZNIKU:
Jakmile dojde ke ztuhnutí svaloviny, následkem je stažení svalu a vytvoření spoušťových bodů. To v praxi znamená, že je sval tvrdý, nepoddajný a bolestivý. Klienti to občas popisují jako kdyby jim někdo do zad nalil beton. Masáží se to dá celkem snadno napravit, ale takový problém je třeba řešit včas, a ne až po několika letech, či dokonce desítkách let. Taková náprava pak většinou trvá mnohem déle.
Pokud totiž sval zůstane stažený, postupem času dochází k poruše prokrvení daného místa, což má za následek přeměnu svalu na vazivo. A to už je neměnný stav a jen velmi obtížně se budete zbavovat bolestí.
SPECIFIKA SPOUŠŤOVÝCH BODŮ:
Zákeřnost spoušťových bodů spočívá v tom, že často vystřelují bolestivé impulzy do vzdálených míst, takže je pak někdy složité zjistit, odkud příčina bolesti pramení. Hezkým příkladem je třeba případ mojí mamky, která si při hraní squashe (zřejmě špatný rozmach raketou) způsobila poškození paže. Na tom by nebylo nic divného, jenomže celá horní končetina byla, co se svalů týče, v pořádku a nemělo tam tedy co bolet. Ale pak mě napadlo se podívat i pod lopatku, jelikož ta často s paží souvisí. A heuréka Pod lopatkou se nacházel poměrně velký spoušťový bod, po jejímž odstranění paže okamžitě přestala bolet.
HLOUBKOVÁ MASÁŽ BOLÍ?
Ano, může být lehce bolestivá. Ale vždy jednám šetrně s respektem ke klientovi, nikdy nejdu „přes čáru“. Většinou to ale klienti popisují jako příjemnou bolest, jelikož zároveň s bolestí dochází k úlevě. Troufám si tedy říci, že u mně se není čeho bát
CO MOHU DĚLAT KROMĚ MASÁŽÍ:
Určitě je vhodné masáže kombinovat s protahováním (strečinkem) a zdravým pravidelným pohybem. Jak se ale říká, dobrého pomálu, proto se rozhodně nepouštějte do extrémů, pokud na to vaše tělo není zvyklé.
Dalším způsobem, jak ulevit od bolesti svalů, je teplo. Můžete vyzkoušet teplou sprchu nebo vanu, avšak pozor na přehřátí (opět zde platí pravidlo „méně je více“). Pokud máte doma nahřívací polštářek nebo termofor, též je to skvělá volba.
CO VŠECHNO MASÍRUJEME?
- ZÁDA/ŠÍJE/RAMENA/HÝŽDĚ (nejčastější místo problémů)
- HORNÍ KONČETINY (přetížení, syndrom karpálního tunelu, tenisový či golfový loket,…)
- DOLNÍ KONČETINY (přetížení z turistiky, lyžování, cyklistiky apod.)
DOPLŇKY K HLOUBKOVÉ MASÁŽI:
Hloubkovou masáž lze doplnit baňkovou masáži a baňkovou terapií, což je u klientů velice oblíbené. Dále je možnost proložit hloubkovou masáž i lávovými kameny či teplým rašelinovým zábalem, což je velmi žádané v chladných měsících. Také nabízím možnost kineziotejpování, které ocení zejména sportovci.
Všechny tyto doplňkové služby jsou bez doplatku 🙂